8. b un 9. b klases skolēni Raiņa bērnības mājās “Berķenelē”

Latvijas_soma

Cik man nākas savā gaitā

Atcerēties bērnu dienu,

Tik es redzu gara acīm

Zelta sauli atmirgojam.

Ij kad neskatos uz viņu,

Jūtu vieglu, siltu staru,

Tā kā agrā pavasarā

Cauri salam sila vaigi.

/J.Rainis/

Neticami, bet J.Raiņa dzejas rindas kā pareģojums, gandrīz pēc 100 simts gadiem, tikpat dzestrā un saules piepildītā 26.marta dienas vidū, pateicoties iniciatīvai ” Latvijas skolas soma “, sapulcē kopā Daugavpils 3. vidusskolas 8. b un 9. b klases skolēnus Raiņa bērnības mājās “Berķenelē”. Piedzīvojums var sākties! Izskrējuši pāris riņkus pa muižas apkārtni, pavisam rāmi pulcējamies muzeja iekštelpās, kur mūs sagaida muzeja darbinieces tērptas senlaicīgos apģērbos, tēlojot Raiņa māsu Līzi un mammu Dārtu. Viņas aizraujoši stāsta bērniem par Pliekšānu ģimenes dzīvi Berķenelē un salīdzina seno laiku iespējas ar mūsdienām, mudina skolēnus iesasistīties diskusijā. Ekskursijas vadītājas stāstīja ne tikai par Raiņa literāro darbību, bet arī par Jāņa Pliekšāna skolas gaitām, kur topošais dzejnieks mācījās dažādus mācību priekšmetus. Jaunieši izrādīja interesi par senajām lietām, mēbelēm, jautāja un interesējās par neparastiem priekšmetiem. Skolēni uzzināja par Raiņa aizraušanos ar antīko kultūru, viņa interesi par dabaszinībām un tēlotājmākslu, par to cik izglītots bija dzejnieks un ar apbrīnu paturēs prātā, ka Rainis ir zinājis 8 valodas!

Interesants un aizraujošs piedāvājums bija sarēķināt kopējo klases gadu skaitu izmantojot veco laiku “kalkulatoru” – koka skaitīkļus. Ekskursijas laikā tika piedāvātas arī rotaļu aktivitāte uzmanības trenēšanai un oratorspēju attīstīšanai, kur skolēniem bija jāsagatavo savas partijas primsvēlēšanu runa un jāprezentē.

Tomēr visneparastākais un paliekošs atmiņā būs vēstules rakstīšana ar tintes spalvas kātu, kā vecos laikos.Vēstuļu rakstīšanas darbnīcā valdīja īpaša atmosfēra ar romantikas noskaņu un klusi sprēgajošais kamīns piešķira pasākumam siltumu un omulību. Jauniešiem bija iespēja rakstiskā veidā paust savas sajūtas - sagatavot privātas vēstules sev dārgiem un tuviem cilvēkiem.

Jauki, ka mūsdienās skolēniem ir iespēja uzzināt Latvijas tautas kultūrvērtības, pateicoties iniciatīvai ” Latvijas skolas soma “.

FOTO

 

Informāciju sagatavoja:

Daugavpils 3. vidusskolas 8. b un 9 b klašu skolēni,

skolotājas: R.Neverovska, S.Lazdāne, J.Kovaļkova

 

Noderīgi

Pieslēgties e-klasei

uzdevumi_logotips

 macibu_gram

obligata_litra

 

Saites

 DPIP

ES
VISC
Erasmus
DZM
LVA
Daugavpils 3. vidusskola