20.janvāris – barikāžu aizstāvju atceres diena

Kopš 1997.gada 20.janvāris ir diena, kad Latvijā tiek pieminēti 1991.gada janvāra traģiskie notikumi, kad mūsu tauta aizstāvēja savas tiesības uz neatkarīgu valsti.

1991.gada notikumi sāka risināties ar PSRS ultimātu Lietuvai par PSRS konstitūcijas atjaunošanu Lietuvas teritorijā, bet naktī no 12. uz 13.janvāri padomju armija vardarbīgi ieņēma Viļņas televīziju. Šajā naktī dzīvību zaudēja 14, bet ievainoti tika vairāk nekā simts iedzīvotāji. Paužot atbalstu Lietuvas tautai, 13.janvārī Rīgā notika manifestācija, kurā piedalījās vairāk nekā 700 000 iedzīvotāju no visiem Latvijas novadiem. Barikādēs tautu un armiju uzrunāja daugavpilietis, atvaļinātais padomju armijas majors Jānis Pudāns, Tērpies armijas formā, viņš aicināja kareivjus neiet pret savu tautu. Varbūt tieši šai uzrunai bija nozīmīga loma, jo Vitebskas VDK divīzija atteicās ieiet Latvijā. 13.janvāra vakarā Rīgā sāka celt barikādes, lai aizsargātu Augstākās padomes ēku, televīziju, Daugavas tiltus. Līdz 16.janvārim viss bija mierīgi, bet tad sāka aktivizēties OMON vienība. Apšaudē pie Vecmīlgrāvja tilta gāja bojā Satiksmes ministrijas šoferis Roberts Mūrnieks. Asiņainākie notikumi risinājās tieši 20.janvārī, kad OMON mēģināja ieņemt Iekšlietu ministrijas ēku. Toreiz bojā gāja pieci cilvēki, kuru vidū bija skolnieks Edijs Riekstiņš, divi iekšlietu darbinieki un Rīgas kinostudijas operatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne.

Pieminot barikādes, tika izveidota emocionāla dokumentālā filma, kurā apkopoti Latvijas un PSRS televīzijas, kā arī bojā gājušo režisoru Andra Slapiņa un Gvido Zvaigznes filmētie materiāli, veidojot hroniku no 13. līdz 20.janvārim. Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja vēstures nodaļas speciāliste Valentīna Slavkovska vada lekciju ciklu pilsētas skolās, demonstrējot un komentējot filmu, lai jaunā paaudze zinātu neseno tautas vēsturi. Par tā laika notikumiem daudz vērtīga var gūt arī 2001.gadā izdotajā grāmatā "Barikādes. Latvijas mīlestības grāmata", kurā apkopotas barikāžu dalībnieku emocijas, atmiņas un vērtējums šodienas skatījumā.

Latvijas Tautas frontes organizētās barikādes, kurās piedalījās Latvijas neatkarības aizstāvji no visiem novadiem, bija unikāls nevardarbīgas pretošanās paraugs. Pieminot barikāžu laiku, daudzviet Rīgā un citur Latvijā laikā no 13. līdz 20.janvārim tiek iedegti piemiņas ugunskuri.

 

Noderīgi

Pieslēgties e-klasei

uzdevumi_logotips

 macibu_gram

obligata_litra

 

Saites

 DPIP

ES
VISC
Erasmus
DZM
LVA
Daugavpils 3. vidusskola